Wildlife

Amadina páskovaná (Amadina fasciata)

       

Popis a biotop:

    Rozlišení pohlaví u tohoto druhu je, díky výraznému pohlavnímu dimorfismu, velice jednoduché a snadno to zvládne i začínající chovatel. Zbarvení samečka doplňuje karmínově červený proužek na hrdle a kaštanově hnědý střed břicha. Samička je zbarvena podobně jako samec, ovšem chybí jí proužek na hrdle, kaštanové bříško a celkově je zbarvení světlejší. Mladí ptáci se celkově podobají samici, ale barvy jsou mdlé. Mladí samečci mají už velmi brzo naznačen proužek pod krkem a kaštanovou břišní skvrnu. Celkový dojem z podoby těchto překrásných ptáčků si můžete udělat z přiložených fotografií.

    Amadina páskovaná ve své domovině na africkém kontinentu obývá suché stepy s ojedinělým výskytem stromů či keřů. V přírodě vytváři tři zeměpisné subspecie: a) Amadina páskovaná severní (Amadina fasciata fasciata), která je nejsvětlejší z popisovaných poddruhů a má nejméně výrazné vlnkování. Obývá severní Afriku v subsaharském pásu od Senegalu po západní Etiopii. b) Amadina páskovaná východní (Amadina fasciata alexanderi), která je proti nominátní formě o něco sytější a tmavší s výraznějším vlnkováním. Vyskytuje se na východě Afriky od východní Etiopie po severní Mozambik. c) Amadina páskovaná západní (Amadina fasciata meridionalis), která je ze všech popisovaných poddruhů nejtmavší a s velmi výrazným páskováním. Její výskyt se vztahuje na jižní Mozambik, sever jižní Afriky, Zimbabwe a Botswanu.

 

Chov:

    Zkušenosti s chovem těchto ptáčků popíši až po chovné sezóně 2011, kdy už nějaké budu mít. Zatím tedy jen takto všeobecně úvodem.