Wildlife

Chovatelské zařízení a vše co k tomu patří

 

    Chov provozuji v bytových podmínkách a používám klece bednového typu a malé voliérky (také bednového typu). Veškeré ubikace jsou vyrobeny z OSB nebo dřevotřískových desek a polepeny samolepící omyvatelnou tapetou pro snadnou údržbu. Samozřejmě je třeba dbát na to, aby tapeta všude dobře přiléhala a nemohla se pod ní dostat špína společně s různými parazity a roztoči. Těch by se člověk z takových škvír těžko zbavoval. Na dna klecí jsem vyrobil jednoduché šuplíky z desek plovoucí podlahy. Tyto desky mají povrch odolný vůči vlhkosti a spoje jsem zatřel silikonovým lepidlem a tak je utěsnil proti vodě. Je pravda, že se nedají tak snadno omývat ve vodě jako například plast, ale bezproblému je lze snadno osprchovat. Dvířka jsou řešeny otevíráním celé přední stěny. I když je toto řešení méně praktické, než třeba řešení s malými dvířky plus otevírání celé stěny, nevidím v tom až zase tak zásadní problém. Ptáci se do klecí po krátkém čase vždy sami vrátí, protože jsou zvyklí, že tam mají krmení a cítí se tam bezpečně. Pro to, aby se sami a hlavně rádi vraceli, dodržuji jedno pravidlo - nikdy nechytám ptáky v kleci. Podle mého názoru ptáci musí vědět, že v kleci jim nic nehrozí a že se tam můžou cítit bezpečně. Při údržbě a čištění ubikací je pouštím prolétnout po místnosti a mnohdy se mi stává, že se vracejí ještě když nejsem s údržbou hotov. Přední stěna (tedy dvířka) je zhotovena z dřevěného rámu natřeného vodě odolným lakem. V tomto rámu je zasazeno bodované pletivo (velikost jednotlivých ok je 12x12 mm) a ve spodní části je zasazeno 10 cm sklo, které slouží jako bariéra proti vyhazování potravy a stříkání vody při koupeli. K denímu osvětlení slouží biozářivky s UV spektrem (Osram - Biolux, Narva - Bio vital), ke stmívání jsou použity 7W žárovky a jako noční orientační osvětlení je použito 15W nebo 25W terarijních žárovek NightGlo (imitace měsíčního světla). Každá ubikace má své vlastní osvětlení, které je řízeno spínacími hodinami.

    Teď si řekneme něco málo k vybavení mého chovného zařízení. Jako podestýlku na dno do šuplíků používám bukové štěpky, které krásně sají vlhkost z trusu a navíc jsou i estetické. Je sice pravda, že jsou poněkud dražší ve srovnání s novinovým papírem, ale pokud se jedná o vzhled, mají rozhodně navrh. Jako bidla instaluji různé větve (čím pokroucenější, tím lépe) a v jednom rohu je zhotovena konifera z bambusu sloužící jako vertikální bidla. Větve používám hlavně bukové, dubové nebo lískové. K výzdobě jsem používal různé živé rostliny (thůje, fíkus, břečťan a různé pokojovky), ty bohužel nikdy dlouho nevydržely. Ptáci je ozobávali tak dlouho, až je všechny zničili. Po této zkušenosti jsem přešel k používání plastových rostlin od firmy ExoTerra. Tyto rostliny se dají snadno omývat, jsou téměř k nerozeznání od živých a jsou vyráběny přímo pro zvířata, takže je ptáci mohou nerušeně ozobávat a já se nemusím bát, že se stane něco jak ptákům tak rostlinám. V době hnízdění ale do každé ubikace dávám živý buk zasazený v květináči. Na hraní občas poskytuji větve různých stromů i s listy či jehličím. 

 

 

    Seznámím Vás s jednotlivými typy svých chovných zařízení (je jich jen pár, jelikož nemám prostory na rozšiřování chovu):

 

    Typ I.

 

    Tato menší voliérka má rozměry 120x100x50 cm (DxVxH) a v době hnízdění jí obývá párek astrildů rákosních a párek astrildů bělolících. Oba páry tu bezproblémů odchovávají a k žádným potyčkám nedochází. V období klidu sem umisťuji samičky, aby si lépe odpočinuly a načerpaly síly po hnízdění.

 

    Typ II.

  

    Tato dvoupatrová bednová klec slouží k umístění odchovů do konce hnízdní sezóny. Pak jsou odchovy spolu s chovnými páry rozděleny podle pohlaví. Každá klec má rozměry 90x45x35 cm (DxVxH).

 

    Typ III.

 

    Poslední voliérka je stále ve fázy stavby. Její rozměry jsou 140x150x60 cm (DxVxH) a v době hnízdění jí bude obývat párek kubánek malých, párek amadin páskovaných a párek astrildů rudokrkých.

 

 

    Samozřejmě k chovu mimo jiné patří i různé přepravky a přenosky. Já jsem si takové přepravky zhotovil z dřevotřískových desek o síle 10 mm a natřel Balakrylem. Vetší má rozměry 60x20x20 cm a je rozdělena na tři sekce. Menší má rozměry 20x20x20 cm. Samozřejmostí je v každém oddílu bidlo.

Vyhledávání

Kontakt

Bc. Petr Vach +420 723 947 546
icq: 288863003