Wildlife

Krmení astrildovitých pěvců

 

    Základem krmné dávky u převážné většiny astrildovitých pěvců jsou různá semena. Ať už se jedná o semena trav, plevelů nebo semena kulturních plodin (proso, rýže...). V dnešní době nalezneme na trhu spoustu výrobců nabízejících kvalitní směsi (Wittemolen, Deli Nature, Prestige...). Stačí si jen vybrat. 

 

    Já ve svém chovu používám kvalitní směsi značky Deli Nature a jsem více než spokojený. Prašnost je téměř nulová a semena krásně klíčí. Dříve jsem si směs míchal sám, ale s výsledkem jsem nebyl spokojený. Jednak obsah prachu byl vysoký a semena jsem musel pracně proplachovat a jednak kvalita jednotlivých komodit nebyla valná. V období klidu krmím směsí DN č. 40 nebo 41 a to pouze v suchém stavu. V přechodných obdobích a v období reprodukční aktivity podávám směs DN č. 84 v suchém i předklíčeném stavu. Senegalské proso v klasech mají ptáci k dispozici po celý rok alespoň jednou či dvakrát v týdnu zavěšené v kleci. V období hnízdění i v předklíčeném stavu. 

    Semena vlhčím a klíčím progresivní metodou, popisovanou v knize Astrildovití pěvci od pana Pavlovce a Víta. Používám k tomu ohřívačku kojeneckých lahví s termostatem. Do sběrné nádoby nasypu semena, zaliju vodou a přidám několik kapek citronové šťávy. Semena nechám bobtnat cca 4 hodiny a předklíčená semena získávám po 10 hodinách ponoření v 60°C lázni. Teplota lázně zamení vzniku plísní a okyselení vody zabrání vzniku patogeních bakterií. Je nutno poznamenat, že takovéto klíčení pomocí ohřívačky kojeneckých lahví, je možno praktikovat pouze při malém počtu chovanců. Ve větším chovu by bylo třeba použít jiný způsob, aby bylo možné klíčit větší množství zrnin najednou.

 

    Další a nepostradatelná součást krmné dávky a to hlavně v době hnízdění, je vaječná směs. Opět se na trhu setkáváme se spoustou výrobců kvalitních vaječných směsí (Wittemolen, Orlux, CéDé, All-pet...). Tyto směsi se vyrábí jak suché, tak i vlhké. Jejich podáváním, hlavně v období reprodukce, dotujeme ptákům potřebu živočišných bílkovin. Ve svém chovu používám směs se sušeným hmyzem od firmy Orlux a vaječnou směs CéDé Protein mix. Zkoušel jsem i několik dalších směsí různých výrobců a ptáci je přijímali také v celku s chutí.

    Vaječnou směs podávám v mimohnízdním období pouze jednou za týden aby ji ptáci nepřestali brát. V období hnízdění podávám směs každý den až do odstavu mláďat z posledního hnízda. Pak nastává sestupná perioda a vaječnou směs pomalu redukuji. Při snůšce prvního hnízda ji přestávám podávat a znova ji zařadím do krmné dávky dva až tři dny před plánovaným líhnutím mladých. Do suché vaječné směsi přidávám předklíčená semena, na drobno nastrouhanou mrkev, sekaný ptačinec žabinec a mladé kopřivy, trochu živočišné potravy ve formě Daphnií, sušeného gamarusu, mravenčích kukel nebo malých cvrčků a samozřejmě probiotika a preprobiotika. Jako součást vaječné směsi také podávám krmivo pro plodožravé ptáky, All-pet Universale.

 

    Nedílnou součástí výživy každého živého organismu jsou samozřejmě vitamíny a minerály. O jejich důležitosti se tu snad ani nemusím rozepisovat. Já tedy ve svém chovu používám vitamínové preparáty firmy Orlux a částečně i vitamíny od firmy Aquamid. Jako zdroj vápníku podávám Calcium Chloratum - IVAX, který je běžně k dostání v našich lékárnách. Vesměs věšchny vitamínové doplňky podávám rozpuštěné v napájecí vodě podle návodu. Ptáci mají také nepřetržitě k dispozici sépiovou kost.

 

    Jelikož rád svým svěřencům zpestřuji jídelníček, tak samozřejmě podávám i komodity z naší přírody. Hlavně nedozrálá semena různých plevelů, smetánky lékařské, jitrocele a trav. Ptáci ovšem nepohrdnou ani listy, ze kterých maji nejraději ptačinec žabinec, smetánku, jitrocel a řebříček. Mimo zeleného krmení z naší přírody, které podávám jen sezoně, dostávají ptáci i různé druhy ovoce a zeleniny (jablko, hrušku, kiwi, meloun, banán, hroznové víno, třešně, okurku, rajče, pomeranč a mandarinku). Ovoce a zeleninu podávám po celý rok nepravidelně.

 

    Samozřejmostí je neustálá přítomnost písku a gritu pro snadné trávení. Kupuji písek a grit SANDY od firmy Vitakraft.

Vyhledávání

Kontakt

Bc. Petr Vach +420 723 947 546
icq: 288863003